headerphoto
Start

Jak sprawdzić stan techniczny budynku?

Kupując swoją pierwszą nieruchomość trzeba bardzo uważać, aby nie dać się podejść sprzedawcy.

Każdy budynek - zwłaszcza taki z rynku wtórnego, ma swoje wady i zalety. Ale nie każdy sprzedający chce rozmawiać także o minusach obiektu. Większość z nich raczej wady zachowuje dla siebie i przedstawia budynek tylko w dobrym świetle. Jak nie dać się na to nabrać?

Ocena stanu budynku
Wybierając się obejrzeć nieruchomość warto umówić się z kimś, kto się zna na budownictwie lub wezwać fachowca do oględzin. Jeśli na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku i zamierzamy już kupić dom warto jeszcze chwilę się powstrzymać od decyzji i wezwać rzeczoznawcę. Ocena stanu technicznego budynku to nic innego jak opinia rzeczoznawcy, który po oględzinach budynku i sprawdzeniu dokumentacji wydaje opinię czy dom nadaje się do zamieszkania albo też opisuje jakie prace remontowe należy bezwzględnie wykonać. Oczywiście nie jest ona obowiązkowym elementem przed zawarciem umowy kupna domu, ale warto dokładnie wiedzieć ile środków taka inwestycja pochłonie.

Ocena ekspercka
Można też zlecić różnego rodzaju audyty, zwłaszcza jeśli mamy wątpliwości co do stanu technicznego, a opinia rzeczoznawcy nie jest jednoznaczna lub też chcemy w znacznym stopniu zmodernizować kupiony budynek. Najpowszechniej wykonywane są audyty energetyczne, ponieważ właśnie na modernizacji przewodów i zmianie sprzętów na energooszczędne można najwięcej zyskać. Ponadto w kilkunastoletnich budynkach może być konieczność wymiany całej sieci energetycznej, a wtedy warto wystąpić o audyt, aby taka inwestycja dofinansowana.

Oczywiście skoro domy z rynku wtórnego sprawiają tyle kłopotu i wymagają opinii technicznej najlepiej by było kupić nowy dom od dewelopera albo wybudować własnymi siłami swój domek jednorodzinny, ale często przeważa strona finansowa, a domy z rynku wtórnego wciąż są najtańszą opcją.

Zobacz to na zdjęciach:

usługi budowlane

budowa domu

budownictwo


Skomentuj ten artykuł